Volejte: 156
Zavolat

Vítejte na webu Městské policie Nový Jičín.

Příběh Karolínky – pomůžeme všichni dohromady?

děkuji KarolínkaUkažte dobré srdce a pomozte spolu s Městskou policií Nový Jičín statečné Karolínce.

Mé dvě spolupracovnice Ilona Majorošová a Jana Majkusová přišly s nápadem podpořit sběrem vršků od PET láhví některé konkrétní dítě z okresu Nový Jičín, které nemělo tolik štěstí a z různých důvodů není zdravé, jako ostatní vrstevníci. Do kuchyňky jsme umístili velkou 5 litrovou PET láhev, do které postupně vršky vhazujeme. Zároveň jsme se pustili do pátrání po budoucím obdarovaném a objevili jsme zajímavý příběh malé slečny z Kopřivnice, která přesně takovou pomoc potřebuje. V druhé části tohoto textu je stručně popsáno, jak těžký boj Karolínka svádí se svým osudem. Přikládáme i velmi výmluvnou fotografii, jak statečné a veselé děvčátko Karolínka je.

Chtěl bych vás milí spoluobčané, přátelé našeho Facebookového profilu i náhodné čtenáře našeho webu poprosit o připojení se k této iniciativě. Na městské policii jsme připraveni u okénka přijmout jakékoli množství sesbíraných vršků, případně v rámci výkonu služby pro větší množství sesbíraných vršků zajet přímo k vám.

Pro případ, že by chtěl někdo podpořit Karolínku přímo finančně, je zřízen transparentní účet č. 2100461663/2010.

Za Městskou policii Nový Jičín tuto akci koordinuje Mgr. Ilona Majorošová, můžete se na ni obracet s dotazy na tel. 556 768 200, či mailem na adrese majorosova@novyjicin-town.cz.

Budeme rádi i za jakoukoli zpětnou vazbu k tomuto nápadu.

Děkuji a přeji pohodový den

 

Mgr. Jiří Klein

Ředitel městské policievicka_plastova_odpad_denik-380Příběh Karolínky Dejové, nar. 2007, v Novém Jičíně, nyní žije v Kopřivnici

 

Karolínce je 7 let, narodila se již postižena svalovou hypotonií s dystrofií, s růstem se přidala také marginální luxace obou kyčlí. Je po operaci obou Achillových šlach. Kvůli nezájmu a nedostatečné péči obou rodičů (rodiče nepracovali a upřednostňovali alkohol a drogy) jsme na základě předběžného opatření v únoru 2012 dostali Karolínku a jejího bratra Filípka do péče. Děti byly zanedbané a sociálně zaostalé. Život se nám změnil ze dne na den.

Karolínka navštěvovala Speciální školku Motýlek. Zde se dětem s různými hendikepy věnují s veškerou láskou a maximálním nasazením. Karolínka rozumově dohnala své vrstevníky a také díky práci kolektivu MŠ byla Karolínka v únoru 2013 u zápisu do ZŠ úspěšná.

Vzhledem k jejímu zdravotnímu stavu jsme však požádali o odklad školní docházky. Karolínka byla vyšetřena ve Speciální pedagogické poradně. Po tomto vyšetření nám bylo doporučeno, abychom Karolínku integrovali do běžné mateřské školy s pedagogickým asistentem.

S Karolínkou je nutné každodenní cvičení dle doporučení fyzioterapeuta a rehabilitačního pracovníka. Snažíme se i přes slzičky a vždy ji něčím motivujeme. Jezdíme cvičit  Bobathův koncept k fyzioterapeutovi do Dětského centra v Ostravě a  v Kopřivnici.

V rámci rehabilitace, ale i nácviku sebeobsluhy, jsme Karolínce pořídili, díky ochotě pracovníků firmy CykloArt Kopřivnice, upravená dětská odrážedla, na kterých se pohybovala ve školce i doma. Nově má k dispozici chodítko MINIWALK, které jsme zakoupili ze sběru vršků z PET lahví, na kterém se podíleli lidé ze širokého okolí.

Karolínka udělala velké pokroky, co se týká motoriky a sebeobsluhy. Je velmi ctižádostivá  přesto je však závislá na pomoci a intenzivní péči. Je to veselá holčička, která ráda zpívá, kreslí a tancuje, i když po svém. V běžné MŠ navštěvovala kurzy angličtiny pro začátečníky.  Hře na flétnu se učí v Lidové škole umění od února tohoto roku, kterou nám doporučili rovněž v MŠ, kde měli Veselé pískání.

Nyní od 1.9.2014 chodí Karolínka do 1. třídy na ZŠ Milady Horákové v Kopřivnici, na  které vedení města nechalo upravit bezbariérový přístup. Na pomoc má k sobě pedagogickou  asistentku, která s ní přešla z MŠ. Mají se velice rády. Protože Karolínka hezky zpívá, přihlásili jsme ji na doporučení třídní paní učitelky do pěveckého sboru. Karolínka si také přála navštěvovat na ZŠ keramický kroužek. Bude zde kromě svého tvůrčího nadání také rozvíjet svou svalovou sílu a jemnou motoriku. Dále pokračuje v ZUŠ ve hře na flétnu. Snad ji její nemoc pustí co nejdále.

Chtěli bychom ji dopřát co nejlepší zařazení do běžného života.

Bratr Filípek je jí velkou oporou a pomocníkem. Navštěvuje ZŠ 3. třídu, dobře se učí, rád čte. Je velice šikovný na sport.

Pracuji v nemocnici s poliklinikou v Novém Jičíně na operačních sálech jako instrumentářka. Střídáme se s manželem v péči o děti, protože také on pracuje v nepřetržitém provoze ve firmě JOB AIR Mošnov jako letecký mechanik. Snažíme se vyřešit problémy vzniklé z nečekané situace.

Vzhledem k tomu, že bohužel ne vše hradí zdravotní pojišťovna, sbíráme pro Karolínku vršky z PET lahví, ale i pivních sudů, gelových pracích prostředků a aviváží, od mléka a mléčných výrobků. Tento materiál od nás vykupuje firma EKO Trade Plus, která má výkup a zpracování víček na starost. Zde se nejčastěji víčka rozdrtí a roztaví a následně se z nich vyrábí například vodovodní potrubí, přičemž za jedno kilo víček se vyplácí šest korun.

Touto cestou žádáme o pomoc umožnit Karolínce rehabilitační pobyt v lázních ADELI v Piešťanech na Slovensku. Za vstřícnost a pomoc děkují Karolínka, Filípek a jejich prarodiče Daniela a Dalibor Seidlovi z Kopřivnice

(Poznámka MP NJ – text jsme neupravovali a pochází přímo od pečovatelů)