Volejte: 156
Zavolat

Vítejte na webu Městské policie Nový Jičín.

Děti a prázdniny

11235331_10154068003349408_73257418452847710_oRady pro rodiče

  • Dříve než začnete strašit a vyhrožovat tresty svým dětem za nepěkné známky na vysvědčení, nezapomeňte se zamyslet nad tím, že právě vy jste ti, kteří máte průběžně sledovat výsledky svého potomka, pomáhat mu a stále jej motivovat k výborným výsledkům. V předvečer nebo v den vysvědčení je na toto už docela pozdě a zbytečně tak dítě můžete dostat do pro něj neřešitelné situace.
  • V průběhu prázdnin dětem naplánujte různé aktivity, děti nesmí mít pocit, že se nudí.  Pokud tráví volno bez dozoru a náplně, často vymýšlejí rizikové věci. Je řada příměstských táboru a dalších aktivit, které děti zabaví, pokud rodiče musí do práce a schází hlídání.
  • Buďte dětem vzorem. Sebelepší rady jsou k ničemu, když se podle nich sami nechováte. Komunikujte s dětmi, nestačí říct, „tohle nesmíš, je to nebezpečné“ vysvětlete jim, co se může stát a jaké může mít jejich nesprávné chování následky.

Rady pro děti

  • Dodržujte pravidla při přecházení na přechodech pro chodce a nedivočte v blízkosti silnice. Při jízdě na kole nezapomínejte do 18 let nosit helmu. Měli byste ji mít i pokud vyrazíte na kolečkové brusle, koloběžku nebo skateboard. Používejte při sportu ochranné pomůcky. Bezpečnější je k jízdě užít cyklostezku.
  • Neplavte ve vodě samotné (ani v bazénu a zahradě) bez dozoru dospělého, nebezpečí hrozí i větším dětem. Na slunci použijte opalovací krém a pokrývku hlavy. Neskákejte do vody na neznámých místech nebo někde, kde je zákaz koupání.
  • Nezapomeňte, že jsou kolem nebezpečné předměty, se kterými si nemáte hrát, jedná se o nůž, kosu nebo srp, nebezpečné jsou i prodlužovací šňůry a elektrické nářadí. Chovejte se pěkně ke všem zvířatům, těm nebezpečným se raději vyhýbejte. Mnoho úrazu vzniká i lezením na stromy a do výšek, nepřeceňujte své síly a schopnosti ve snaze se předvést.
  • Neochutnávejte doma ani venku neznámé rostliny. Pokud jste doma bez rodičů, myslete na to, že je kolem spousta věcí a předmětů, které vám mohou ublížit. Pozor také na vařiče či rychlovarné konvice, nezabezpečené zásuvky, odložené zápalky. Nenahýbejte se z oken a balkónů.
  • V případě, že musíte být po nějakou omezenou dobu samy doma, neotvírejte cizím lidem.

Přejeme vám všem klidné a ve zdraví a spokojenosti prožité prázdniny.

Tým MPNJ