Volejte: 156
Zavolat

Vítejte na webu Městské policie Nový Jičín.

Vraky aut v ulicích města

Autovraky ve městech dokáží obyvatele pěkně potrápit. Někteří majitelé se snaží vyhnout ekologické likvidaci dosluhujícího vozidla, za které někde zaplatí i několik tisíc korun, a proto se snaží vozidel zbavit jiným způsobem nebo takové vozidlo prostě vůbec neřeší.

Občanům, kteří na tato odstavená vozidla upozorňují, připadá, že řešení tohoto problému je příliš zdlouhavé.

 

V dalších řádcích zjistíte, že odstranění nalezeného autovraku není snadný proces. Mnoho vraků nakonec stejně odstraní obec a náklady pak musí vymáhat.

Je-li vrak odstaven na pozemní komunikaci:
je postupováno podle ustanovení § 19 odst. 2. písm. g) zákona č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích, v platném znění. Je zakázáno odstavovat silniční vozidlo na dálnicích, silnicích a místních komunikacích, které je trvale technicky nezpůsobilé k provozu a není opatřeno registrační značkou nebo je zjevně trvale technicky nezpůsobilé k provozu. Vozidlo splňující výše uvedené podmínky je, dle tohoto ustanovení, nazýváno „vrak“.

Je-li vrak odstaven mimo pozemní komunikaci:
je postupováno podle zák. č. 185/2001 Sb., o odpadech. Pojem odpad vysvětluje tento zákon v § 3 a vlastně se jedná o každou movitou věc, které se osoba zbavuje nebo má úmysl či povinnost se této věci zbavit. V § 36 písm. a) se pro účely tohoto zákona rozumí autovrakem – každé úplné či neúplné motorové vozidlo, které bylo určeno k provozu na pozemních komunikacích pro přepravu osob, zvířat nebo věcí a stalo se odpadem podle § 3.

Nalezne-li strážník vrak vykoná tyto úkony:
• Pořídí na místě fotodokumentaci.
• Zaeviduje zjištění vraku.
• Provede úkony ke zjištění vlastníka tohoto vozidla (např. šetření v okolí, lustrace dle RZ – je-li na vozidle, VIN kódu apod.).
• Je-li na vozidle umístěna registrační značka, prověří vozidlo v databázi odcizených vozidel – v případě pozitivní lustrace věc předá Policii ČR.
• V případě zjištění vlastníka vozidla jej strážník vyzve k odstranění vraku ve lhůtě stejné, jako na upozornění.
• V případě, že se vlastníka vozidla nepodaří vyrozumět, strážník na vozidlo umístí „Upozornění pro neznámého vlastníka vraku vozidla“, kde vyznačí datum umístění upozornění, a kdo upozornění vyvěsil.
• Po několika dnech provede strážník na místě kontrolu a v případě, že vozidlo nebylo odstraněno, předá celou věc příslušnému správnímu orgánu k dořešení (vždy, je-li známa totožnost majitele), to v případě že na místě dochází k naplnění skutkové podstaty přestupku dle § 19 odst. 2. písm. g) zákona č. 13/1997 Sb. Na místě však podle okolností může docházet i k jinému přestupkovému jednání, autovrakem může být proveden například zábor veřejného prostranství apod. Postup i v těchto případech je stejný. Zároveň s těmito úkony se celá věc předává formou podnětu (s doložením důkazů) vlastníkovi komunikace (většinou obec) a v této chvíli končí kompetence městské policie.

Správce či vlastník komunikace majitele autovraku opět vyzve k jeho odstranění. Vlastník vraku je povinen na výzvu vlastníka dálnice, silnice nebo místní komunikace odstranit vrak do dvou měsíců od doručení výzvy k odstranění. Po marném uplynutí této lhůty se má za to, že je vozidlo autovrak (dle § 37 odst. 4. zákona č.185/2001 Sb., o odpadech a o změně některých dalších zákonů, v platném znění). Obec nechá vrak z místa odstranit a následně ekologicky šetrným způsobem zlikvidovat. Náklady spojené s likvidací autovraku je povinen uhradit obci poslední vlastník opuštěného vozidla uvedený v registru motorových vozidel.

Činnost strážníku v terénu spočívá především v mapování výskytu autovraků, dále provádějí úkony směřující ke zjištění majitelů těchto vraků a k odstranění autovraků. V případě zjištění protiprávního jednání pak předávají události k dořešení příslušnému správnímu orgánu.

Články k tomuto tématu: Vraky začátek a Vraky pokračování

Tiskopis 1 Tiskopis 2