Volejte: 156
Zavolat

Vítejte na webu Městské policie Nový Jičín.

Proč jsem se vzbudil na záchytce?

Strážník se během své pracovní činnosti setkává s opilými osobami docela často. Pokud by se měli převážet všichni opilí na protialkoholní záchytnou stanici (dále jen PZS), strážníci by asi nedělali nic jiného. Proto se strážník snaží, je-li to možné, najít jiné východisko než je převoz na PZS. Člověk je tvor společenský, rád se veselí a rád konzumuje alkohol. To není nic, proti ničemu.

 

Problém však může nastat, kdy veselení přejde v agresi, začnou se narušovat práva ostatních občanů, když dochází k veřejnému pohoršování nebo k ničení majetku.

To, že někdo jde, ze své oblíbené hospody ve stavu značně podroušeném ještě nikomu vadit nemusí, pokud se nebudeme zmiňovat o odéru, který se za ním táhne. Může se ale stát, že domů dojít nezvládne a ustele si na chodníku nebo v nejhorším případě přímo na cestě. V takovém případě ohrožuje své zdraví a převoz na PZS je opodstatněný. Podmínkou je vždy akutní intoxikace alkoholem nebo jiné návykové látky, kdy nekontroluje své chování, a tím bezprostředně ohrožuje sebe nebo jiné osoby, veřejný pořádek nebo majetek.

Převoz na protialkoholní a záchytnou stanici vychází z tzv. „tabákového zákona“. Konkrétně jde o zákon č. 379/2005 Sb., o opatřeních k ochraně před škodami působenými tabákovými výrobky, alkoholem a jinými návykovými látkami, ve znění pozdějších předpisů (dále jen tabákový zákon).

Podle § 16, odst. 2, tabákového zákona
• osoba, která se požitím alkoholu nebo jiných návykových látek uvedla do stavu, v němž bezprostředně ohrožuje sebe nebo jiné osoby, veřejný pořádek nebo majetek a
• osoba, u níž je důvodné podezření, že přivodila jinému újmu na zdraví v souvislosti s požitím alkoholického nápoje nebo užitím jiné návykové látky je povinna podrobit se vyšetření zjišťujícímu obsah alkoholu nebo jiných návykových látek, včetně odběru biologického materiálu.

Jednoduše řečeno, pokud jste strážníkem vyzváni k orientační dechové zkoušce, měli byste jí vyhovět, jinak je na Vás pohlíženo, jako byste pod vlivem alkoholu automaticky byli.

Pobyt na protialkoholní záchytné stanici

Dle § 17, odst. 2, zákona č. 379/2005 Sb., tabákového zákona, je osoba povinna se podrobit ošetření a pobytu na protialkoholní záchytné stanici do doby, než odezní akutní intoxikace, jestliže je zjištěno, že není ohrožena na životě:
• a je pod vlivem alkoholu nebo jiné návykové látky, nekontroluje své chování a tím bezprostředně ohrožuje sebe nebo jiné osoby, veřejný pořádek nebo majetek, nebo
• je ve stavu vzbuzujícím veřejné pohoršení

Během celého procesu převozu na PZS využívá strážník obvykle těchto oprávnění:
požadovat vysvětlení (§11, zákona o obecní policii)
• požadovat prokázání totožnosti (§12, zákona o obecní policii)
• oprávnění předvést osobu (§13, zákona o obecní policii)
• oprávnění odebrat zbraň (§14, zákona o obecní policii)
• použití donucovacích prostředků (§18, zákona o obecní policii)

Za dopravu osob do PZS odpovídá osoba, která k orientačnímu vyšetření zjišťujícímu obsah alkoholu nebo jiné návykové látky vyzvala, tedy strážník městské policie. Existuje i ta možnost, že by alkohol či jiné návyková látka nebyly prokázány, pak by náklady spojené s předchozími úkony šly na vrub města. Osoba, která je převážena na PZS musí být odborně vyšetřena lékařem a lékař musí konstatovat, že osoba není ohrožena na životě selháním základních životních funkcí a je schopna převozu a pobytu v PZS dokud neodezní akutní intoxikace.

Opilé osoby převážíme nejčastěji do PZS ve Frýdku-Místku. Možná někoho napadne, jak může městská policie Nového Jičína (jejíž působnost je pouze na území obce) až do Frýdku-Místku. Toto je však ošetřeno §17b, zákona o obecní policii a strážník může zabezpečovat dopravu osoby na PZS i mimo území obce.

Závěrem je potřeba říct, že úkonů spojených s převozem na PZS je spousta a jde mnohdy o jeden z nejnáročnějších úkolů, které městská policie zajišťuje. Celkem přijde osobu na několik tisíc korun. Není to tedy levná záležitost.

„Alkohol má tu nevýhodu, že někdy prozradí podstatu naší bytosti a povahy. Nejčetnější kádrové případy jsou právě ty, které začaly nevinnou rozpravou u jednoho piva.“

Jan Procházka – český spisovatel, filmový scenárista a publicista