Volejte: 156
Zavolat

Vítejte na webu Městské policie Nový Jičín.

Představení

IMG_5828-maleVíce než 20 let jsem pracoval jako policista u Policie České republiky. Nastupoval jsem těsně po sametové revoluci s bláhovým přesvědčením, že se mi podaří změnit svět. Když se podívám zpátky, tak se mi vybavují desítky opravdu silných emocionálních okamžiků, které se odehrály při službě pro občany. Některé byly spojeny se štěstím a radostí, když jsme například nalezli pohřešované dítě , jiné s utrpením a bolestí např. při smrtelných nehodách.

_____________________________________

Často jsem přemýšlel, jaký má být správný policista či strážník. Co se od něj očekává, a co v žádném případě udělat nesmí. To vše při vědomí, že policisté a strážnici,  jsou také především lidé se svými radostmi a starostmi, jako kdokoli jiný.

_____________________________________

Pokud se na to podívám očima občana, přál bych si, aby byl strážník či policista brzy na místě činu, aby znal svou práci, zákony a oprávnění, aby měl vstřícný lidský přístup a dokázal se vcítit do mé situace. Měl by umět jasně a srozumitelně komunikovat, nikoli však z pozice moci a arogance, ale s erudicí, zkušenostmi a nadhledem. Při rozhodování o sankci by měl správně vyhodnotit všechny okolnosti, které k přestupku vedly.

_____________________________________

U notorických přestupců či pachatelů trestných činů nebudeme nikdy oblíbení, a to mi ani trochu nevadí. Právě naopak, pro takové lidi máme být zdviženým prstem a hrozbou, že budou dopadeni a potrestáni. 

_____________________________________

Nyní mohu z pozice ředitele ovlivnit, jak bude pracovat Městská policie v Novém Jičíně. Městské a obecní policie mají nezastupitelný vliv na prevenci kriminality, na pocit bezpečí lidí, dětí i seniorů. Jsem si jistý, že bez strážníků by se bezpečnostní situace ve městě zhoršila. Rád bych se odklonil od současné priority v řešení především dopravy spíš k oblasti veřejného pořádku a občanského soužití. Také vnímám jako velmi důležitou prevenci, ta bude mít u mne zelenou. Jsem přesvědčen, že je mnohem lepší, když se skutek vůbec nestane, než když pak policisté či strážníci hledají pachatele.

Mgr. Jiří Klein

ředitel městské policie