Volejte: 156
Zavolat

Vítejte na webu Městské policie Nový Jičín.

Pes ponechaný na slunci ve vozidle

Během několika minut může teplota ve vozidle zaparkovaném na slunci stoupnout na velmi vysoké hodnoty až kolem 60 – 70 stupňů.  Pokud nechá majitel svého psa v takovém vozidle, může dojít ke kolapsu, dehydrataci i smrti zvířete. Tímto jednáním může být majitel psa (nebo ten, kdo jej nechal ve vozidle) podezřelý ze spáchání přestupku podle zákona 246/1992 Sb., o ochraně zvířat proti týrání a hrozí mu pokuta ve správním řízení až do výšky 50.000,-Kč. S novelizací občanského zákoníku již není pro tyto účely pes brán jako věc. Neposuzuje se již hodnota rozbitého okna proti hodnotě zvířete.

Co tedy dělat, když něco takového uvidíte? Můžete jednat v krajní nouzi!

  1. Především je potřeba věc hodnotit velmi individuálně. Každá situace je odlišná a ovlivňuje ji řada vlivů. (Ve voze může být nezávislá klimatizace, pes je zatím v dobré kondici atd.)
  2. Ze všeho nejdříve zavolejte na linku 156 nebo 158 a sdělte jim vše k situaci. Operátor vám dá potřebné rady a sdělí vám, za jak dlouho přijede hlídka. V Novém Jičíně máme příjezdy na místo činu cca kolem 2-3 minut (pokud zrovna strážníci neřeší jiný případ).
  3. Pokud máte vážné podezření, že pes do příjezdu hlídky nepřežije, pak je nejlepší auto se psem vyfotit (případně si sehnat svědka) a následně rozbít, co nejmenší okýnko ve vozidle. Přitom pozor na zranění sebe nebo psa.
  4. Při vyprošťování psa pozor na to, zda si nebude chtít chránit teritorium (teoreticky by už měl být ve stavu, že na to nebude mít sílu).
  5. Určitě je potřeba zůstat na místě do příjezdu policie nebo strážníků.

 

Na místě se dají udělat další opatření…

  1. Pokud stojí vozidlo u nákupního centra. Můžete se obrátit na informace, aby rozhlasem vyvolali majitele podle registrační značky, aby se dostavil k vozidlu.
  2. Policisté mohou dohledat majitele podle registrační značky.
  3. Před příjezdem hlídky policie můžete zajistit namočené hadry pro ochlazení psa (ne studenou vodu na celé tělo psa – mohlo by dojít k šoku).
  4. Ideální je ochlazovat psa přes tlapky namočené do misky s vodou nebo nechat jej dýchat studený vzduch z lednice nebo mrazáku.

MPNJ