Volejte: 156
Zavolat

Vítejte na webu Městské policie Nový Jičín.

Cyklisté – alkohol

Pro jízdu na kole je nutné znát dopravní značky, předpisy a odpovídajícím způsobem zvládat jízdu na jízdním kole, není potřeba získat žádné další oprávnění. Jízdu na kole v rozporu s dopravními předpisy lze pokutovat, nelze však samotnou jízdu cyklistovi zakázat. Ať už tedy cyklista udělá cokoliv, zakázat mu řídit kolo není možné a soud nebo obecní úřad takový zákaz činnosti uložit nemůže.

 

Zákon o provozu na pozemních komunikacích

  • Cyklista je považován za řidiče nemotorového vozidla.
  • Řidič nesmí při jízdě na pozemní komunikaci pít alkohol ani řídit pod jeho vlivem, na cyklostezce platí stejná pravidla jako na silnici.
  • Možný postih za řízení pod vlivem alkoholu je pro řidiče motorových vozidel i cyklisty obdobný. Hlavním rozdílem je, že cyklista nemůže přijít o body, ani o řidičský průkaz.
  • Policista ani strážník nemůže udělit pokutu za alkohol v krvi cyklistovi na místě, o její výši se rozhoduje vždy ve správním řízení.
  • Do jednoho promile alkoholu v krvi hrozí pokuta od 10 000 do 20 000 Kč. Od jednoho promile výše pak od 25 000 do 50 000 Kč.
  • To však není zdaleka všechno, v případě, že cyklista způsobí dopravní nehodu, je alkohol v krvi brán jako přitěžující okolnost, podobně jako u řidiče motorového vozidla.

Podnapilý bruslař je stejnou hrozbou jako podnapilý cyklista, přesto nemůže být pokutován pouze za alkohol v krvi. Je totiž zákonem považován za chodce.

Další informace k problematice cyklistů naleznete zde.