Volejte: 156
Zavolat

Vítejte na webu Městské policie Nový Jičín.

Bezdomovci ve městě – úvod

pernickyTermínem bezdomovec je označována osoba nemající domov či možnost dlouhodobě využívat nějaké přístřeší. Termín bezdomovectví pak označuje způsob života této osoby a existenci tohoto jevu. Bezdomovectví je nejvíc patrné v chudších a odlehlejších částech velkoměst a většinou je spolu s dalšími negativním faktory doprovázeno sociální izolovaností a psychickým strádáním.

Příčiny bezdomovectví

Bezdomovci jsou problémem hlavně velkých měst, je to problém chudoby uvnitř bohatství. Mezi objektivní nebo strukturální příčiny bezdomovectví řadíme nezaměstnanost nebo nezaměstnatelnost, nekonkurenceschopnost na trhu práce, absenci finančně dostupného bydlení. Subjektivními, vnitřními příčinami mohou být např. domácí násilí, psychiatrická diagnóza (často alkoholismus, toxikomanie, maniodepresivita, schizofrenie), nebo porucha chování (emoční labilita). Často jsou tyto dvě skupiny příčin propojené a v důsledku bezdomovectví se k nim přidávají další příčiny, které bezdomovcům brání se vrátit k obyčejnému životu.

Problémy bezdomovců

Základním problémem těchto lidí je skutečnost, že nemají domov, od čehož se následně odvíjí i celá řada dalších souvisejících problémů. V první řadě jde o zaměstnání. Jako častá oběť drobné kriminality je většina lidí bez přístřeší také bez dokladů a jen málokterý bezdomovec si je schopen je obstarat bez vnější pomoci. Člověk bez občanského průkazu nemůže být zaevidován na Úřadě práce a nemůže mu být vyplácena podpora v nezaměstnanosti ani sociální dávky. Zaměstnavatele rovněž zajímá bydliště uchazeče a adresa »park«, »nádraží« nebo »pod mostem« příliš velkou naději na úspěch neskýtají.

Další závažný problém bezdomovců je jejich zdravotní stav. Skoro 90 procent českých bezdomovců trpí nějakou chorobou či postižením. Podle zákona o veřejném zdravotním pojištění jsou sice pojištěny všechny osoby, které mají trvalý pobyt na území ČR, tedy včetně lidí bez domova, jiným problémem je skutečnost, že mnozí lidé bez domova mají dluh na pojistném. Je běžné, že pojišťovny odmítají lékařům úhrady za osoby, které jsou vůči nim dlužníky. V důsledku toho pak mnohá zdravotnická zařízení jen nerada tyto osoby léčí.

Typy bezdomovectví

Zjevné – Mezi zjevné bezdomovce řadíme osoby, které okázale žijí mimo standardní hranice sociálních norem a návyků, jsou to lidé z nádraží a parků.

Skryté – Mezi skryté bezdomovce řadíme lidi, kteří jako bezdomovci žijí, ale nejsme schopni to rozlišit „na první pohled“, to je valná většina lidí bez domova.

Potencionální – Potencionální bezdomovci, jsou lidé, kterým bezdomovectví hrozí.

Řešení?

Člověk, který o bydlení přišel, potřebuje pomoc a podporu, aby se dostal nahoru, aby mohl říct: já mám vlastní bydlení. Dochází totiž k vytváření umělých bariér, které tento člověk není schopen zvládnout sám a následně klesá jeho motivace vrátit se zpátky. Pak už je jen krůček k tomu stát se alkoholikem.

Příště si napíšeme něco o tom, co může dělat s bezdomovci městská policie…